poniedziałek, 3 maja 2010

Na patriotyczna nute.................

Dzisiaj wielkie swieto narodowe - Swieto konstutucji 3 -maja. Konstytucji, ktora nam - wszystkim polakom daje wiele powodow do dumy. Pierwsza w Europie i druga na swiecie - tak dumnie podkreslam w moich rozmowach ze szwedami. Informuje, ze to wlasnie ta konstytucja - z 1791 roku zniosla  zjawisko konfederacji i liberum veto, ktore jest najbardziej znane jako nasza cecha narodowa i przeszlo do historii jako okreslenie rogardiaszu w dyskusjach  i rozmowach. Szwedzi nazywaja to polskim sejmem.
Czesto zastanawiam sie na pojeciami patriotyzmu i dumy narodowej - co jest co ? I czy ja, ktora nie posiada polskiego obywatelstwa moze uwazac sie za patriote? Jestem natomiast i pozostane na wieki osoba o polskiej narodowsci.

Patriotyzm (łac. patrio = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To wypełnianie obowiązków konstytucyjnych i obywatelskich. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
Cechami patrioty jest umiłowanie własnej ojczyzny i narodu. Może być ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji, oddawanie czci bohaterom narodowym i pamięć o nich, jak i również działania na rzecz danej społeczności; uczestnictwo w wyborach, świadoma postawa obywatelska. Jednakże również działania na szkodę aparatu państwowego mogą być uznawane jako patriotyczne, jeśli służą budowaniu ojczyzny - nieposłuszeństwo obywatelskie.
Patriotyzm to stawianie dobra kraju ponad interes osobisty, a nawet rezygnacja z prywatnych korzyści. Wynika on z więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą i tradycją. Wiąże się także z poszanowaniem innych narodów i ich kultury........ 
....to slowa skopiowane z Wikipedii

Szukam odpowiedzi i chyba nigdy jej nie znajde !!! - bo choc nadal utrzymuje i pielegnuje tradycje narodowe, kulturowe i jezykowe - nie moge czynnie uczestniczc w zyciu splecznym na takich samach prawach jak obywatele polscy.
Denerwuje mnie natomiast dyskusja ostatnich tygodni i dni : dyskusja o dobrych i zlych patriotach. Kto i na jakich prawach decyduje do tym, kto jest dobrym, a kto zlym patriota? Kto otrzymal  "mandat wszechmogacego" i prawo segregacji narodu???
Rodacy wzywam!!! -  nie dajcie sie zwariowac i zanim oskarzycie "sasiada" o zly patriotyzm - zadajcie sobie trudu na okreslenie wlasnego patriotyzmu .
A wszystkim POLAKOM zycze milego swieta narodowego - i poczucia dumy narodowej.

1 komentarz:

  1. Strasznie tą kostytucją chwalimy się na świecie jako pierwszą w Europie a drugą na świecie a śladowo pojawia się w kilku europejskich podręcznikach(za A.Suchońskim dydaktykiem historii,o tym,jak zagraniczne podręczniki opisują dzieje Polski)Profesor tego nie napisął ale ja mśle,że nie zapisała się w pamięci świata bo do niczego nam się nie przydałą.Przepraszam za długi wywód ale temat ciepły w prasie pt.jakie wspaniałe dobra mamy a nie korzystamy.P.S Mówi się teraz-PRAWDZIWI POLACY,patrioci to za mało.

    OdpowiedzUsuń